افزایش یکسان و 20 درصدی برای همه حقوق‌بگیران عادلانه نیست

زهرا سعیدی در گفت‌وگو با کیهان:

افزایش یکسان و 20 درصدی برای همه حقوق‌بگیران عادلانه نیست  

افزایش 20درصدی برای همه حقوق‌ها و به یک میزان به هیچ عنوان با عدالت همخوانی ندارد چرا که به این صورت آن کسی که حقوق بیشتر دارد افزایش بیشتر و آنکه حقوق حداقلی دارد نیز افزایش حداقلی خواهد داشت.
یکی از موضوعاتی که این روزها در اطراف بودجه مطرح است بحث افزایش 20درصدی حقوق‌ها است. بسیاری معتقدند که این نوع افزایش حقوق به هیچ عنوان با عدالت همخوانی ندارد. چرا که به این ترتیب آنکه حقوق بیشتری دریافت می‌کند به این ترتیب افزایش حقوق بیشتری هم خواهد داشت و آنهایی که حقوق حداقلی دریافت می‌کنند نیز افزایش حداقلی دریافت خواهند کرد.
می‌توان به سادگی برای این موضوع راه‌حل‌هایی پیدا کرد که به عدالت نزدیکتر باشد. برای نمونه استفاده از شیوه پلکانی به این ترتیب که مثلا حقوق‌ها بین 1 تا 8 میلیون به هشت قسمت تقسیم شود و آنگاه برای گروهی که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند افزایش مثلا 30درصدی و بالاترین حقوق 10درصدی را در نظر گرفت و گروه‌های مابین اینها نیز به تناسب درصدی بین این دو مشخص کرد.
در حاشیه صحن علنی مجلس از زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در این مورد پرسیدیم و نظرش او را جویا شدیم. سعیدی در پاسخ خبرنگار کیهان گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در بودجه هست و من پاسخی برای آن ندارم البته این مصوبه کمیسیون تلفیق است و امید به اصلاح آن هست، چرا که این کمیسیون در زمانی محدود باید این مصوبات را تکمیل کنند ممکن است پیش بیاید. ولی نظر خود من این است که اصلا قابل پذیرش نیست اینکه سقف افزایش واحدی برای همه حقوق‌ها در نظر بگیریم. به نظر من منطقی که پشت این نوع افزایش حقوق‌ها است کم رنگ است.
این نماینده مجلس دهم افزود: باید منطقی را در افزایش حقوق‌ها در نظر بگیریم و اینطور نشود که مثلا حقوق 8میلیونی 20درصد افزایش قیمت داشته باشد و حقوق یک میلیون و 500هزار تومنی هم 20درصد. ما می‌توانستیم یک سری منابع جدید تعریف کنیم برای این موضوع. از جمله اینکه می‌توانستیم پایه‌های مالیاتی خود را تقویت کنیم. مانند همان بحثی که در مورد منابع مالیاتی که برای سوداگران بازار مسکن مطرح است. اگر کسی به قصد سوداگری دارد خرید و فروش مسکن انجام می‌دهد مالیات سنگین تری را نیز بپردازد.
زهرا سعیدی در پایان خاطر نشان کرد: تمام حرف این است افزایش حقوق به یک میزان ثابت برای همه حقوق‌ها چندان به منطق و عدالت نزدیک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *